DIAGNOSTYKA FOTODYNAMICZNA
DIAGNOSTYKA FOTODYNAMICZNA (Photodynamic diagnosis, PDD)
Jest to metoda, pozwalająca na wybiórcze odróżnienie ognisk patologicznych (normalnie niewidocznych w świetle białym) od zdrowych obszarów skóry. Bazuje na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji nałożonego na skórę fotouczulacza, który pod wpływem światła niebieskiego pokazuje czerwone świecenie w podejrzanych , atypowych zmianach. PDD jest wykorzystana zwłaszcza w wykrywaniu wczesnych ognisk nowotworowych. Pozwala na uwidocznienie rzeczywistej granicy guza, ponieważ fluorescencja najsilniej zaznacza się na obwodzie zmian nowotworowych. Wykorzystanie diagnostyki fotodynamicznej przed zabiegiem chirurgicznego usunięcia nowotworu, pozwala na doszczętne wycięcie, bez ryzyka pozostawienia mikroognisk raka rozproszonych w otoczeniu, i minimalizuje ryzyko nawrotu choroby.
Przydatność PDD wiąże się też z wykorzystaniem w ocenie pooperacyjnej skuteczności chirurgicznego usunięcia nowotworu.
Diagnostyka fotodynamiczna zajmuje ważną pozycja jako metoda z wyboru , w badaniu i wykrywaniu tzw. obszarów zagrożenia nowotworowego ( OZN), zawierających niewidoczne gołym okiem mikroogniska – potencjalne źródło rozwoju raka. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych , z licznymi zmianami o typie rogowacenia słonecznego , powstałych na skórze uszkodzonej przewlekłym działaniem światła ( miejsca odsłonięte: twarz, uszy, skalp), u których istnieje ryzyko powstania raka kolczystokomórkowego. Dotyczy to także pacjentów będących po przeszczepach, w immunosupresji.
Wskazania do PDD obejmują:
- ocena fluorescencji podejrzanych klinicznie znamion skórnych
- ocena fluorescencji podejrzanych zmian skórnych o mnogiej lokalizacji np. na twarzy
- określenie fluorescencji zmian skórnych o niejasnym charakterze , nie kwalifikujące się do pobrania wycinka do badania hist.-pat. , a zakwalifikowane do leczenia PDT
- nieinwazyjna kontrola skuteczności po zastosowanej terapii fotodynamicznej
- nieinwazyjna metoda weryfikująca ocenę radykalności stosowanych wcześniej innych metod leczenia ( chirurgia, krioterapia)
Przebieg zabiegu PDD
- Nałożenie prekursora fotouczulacza ( kwas aminolewulinowy) na badany obszar skóry .
- Przykrycie opatrunkiem skóry (w celu ochrony przed światłem) na ok. 3 godziny. Po tym czasie pacjent przechodzi się do ciemnego pomieszczenia.
- Następuje zdjęcie opatrunku i naświetlenie skóry lampą (emitującą światło niebieskie ) przez kilka minut – w tym czasie uwidoczniają się podejrzane zmiany, które można zobaczyć jako świecące na czerwono ogniska.
Diagnostyka fotodynamiczna prowadzona jest w ramach poradni dermatologicznej przez dr hab n. med. Beatę Osiecką.
Ceny obowiązujące w poradni dermatologicznej
Konsultacja dermatologiczna – 350 zł
Konsultacja dermatologiczna z badaniem lampą Wooda – 350 zł
Diagnostyka metodą fotodynamiczną – od 550 zł*
Terapia fotodynamiczna – od 550 zł*
Fotoodmładzanie – od 200 zł*
* cena usługi uzależniona jest w zależności od schorzenia i ustalana na wizycie kwalifikacyjnej
Rejestracja telefoniczna dostępna jest pod numerem 511 188 888.