Kriolezja
Terapia metodą KRIOLEZJI jest objawowym leczeniem bólu związanego z procesem zapalnym stawów, przyczepów mięśniowych i ścięgnowych. Terapia polega na uszkodzeniu zakończeń nerwowych zaopatrujących chorą tkankę ( staw, przyczep mięśniowy, więzadło, itp) poprzez ich zamrożenie. W trakcie zabiegu poprzez wkłucie wenflona w znieczuleniu miejscowym zostanie wprowadzona sonda podłączona do aparatu generującego niską temperaturę. Sonda dotykając zakończeń nerwowych na chorej tkance poprzez 1-2 min wytwarzanie niskiej temperatury spowoduje odnerwienie chorej struktury uwalniając pacjenta od bólu.
Terapia ta wykazuje dowiedzione w badaniach klinicznych właściwości i jest bardzo trwała ( kilka do kilkunastu miesięcy trwa ochrona przed bólem).
Po wykonaniu zamrożenia skórne dojście jest zabezpieczone opatrunkiem na 1 dzień.
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Bezpośrednio po terapii pacjent może udać się do domu ( po 15 min obserwacji)
Skuteczność terapii KRIOLEZJĄ i jej tolerancja przez organizm zostały sprawdzone klinicznie i potwierdzone naukowo w wielu badaniach klinicznych opublikowanych w specjalistycznych czasopismach medycznych. Ta objawowa terapia stanowi osiągnięcie medycyny bólu i opiera się na dokładnej obserwacji pacjentów, analizie międzynarodowej literatury, wieloletnich badaniach, wynikach testów klinicznych oraz doświadczeniach lekarzy.
Możliwe działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z nakłuciem należą alergie na znieczulający środek podawany przed wykonaniem mrożenia, infekcje stawów i tkanek miękkich w rejonie wkłucia, okresowa bolesność związana z nakłuciem. Niebezpieczne jest zapalenie stawu powiązane z silnym bólem, nadmiernym uciepleniem okolicy i pogorszeniem sprawności. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast zwrócić się do lekarza rodzinnego lub do szpitalnej izby przyjęć.
Zalecenia przed i po zabiegu
Przed zabiegiem prosimy pamiętać by:
– nie aplikować na skórę nad okolicą leczenia żadnych maści, kremów i plastrów –
– sprawdzić czy nie ma tam oznak stanu zapalnego.
Nie należy poddawać się zabiegowi w przypadku:
– wystąpienia w ostatnich kilku dniach ostrych zakażeń, gorączki, biegunki,
– świeżych urazów w miejscu leczenia
W trakcie terapii należy pamiętać by:
– w okresie do 3 tyg od leczenia powstrzymać się od przeciążeniowych czynności ( sport,ciężka fizyczna praca), unikać przegrzania ( sauna), manipulacji ( zabiegi manualne stawowe)
Na czas trwania terapii metodą KRIOLEZJI, w zwykłym jej przebiegu, nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.